PODZIM 2023

Na podzim 2023 se soutěže zúčastnilo celkem 7 škol z celého Jihomoravského kraje. V pořadí se jednalo již o 8. běh Soutěže. Každý tým byl jako obvykle složen ze 4 žáků a 1 učitele, který vystupoval v roli mentora.

Porota složená ze zástupců FabLabu Brno a JIC rozhodla o vítězích v pěti kategoriích. Ocenění za inovativní nápad "Genius Idea" vyhrál projekt bionické ruky (SŠTE Olomoucká), který kopíruje pohyb živé ruky pomocí senzorické rukavice. Nejlepší design měla dle poroty ruční kopírovací frézka (ISŠ Slavkov u Brna), která slouží k rychlému a jendoduchému přenášení motivů do dřeva. Cenu "Technical Guru" obdržel projekt otočného fotovoltaického panelu Sunflower project (Gymnázium Ivančice). Ten pomocí světených čidel reaguje na zdroj světla a automaticky se otáčí za sluncem, což zvyšuje jeho efektivitu. Tento projekt získal i cenu za pozitivní dopad "Positive Impact". Nejlepší prezentaci pak dle poroty měli tvůrci hydroponické farmy (Eko Gymnázium Brno). Projekt Hydrogreen tak získal ocenění "Steve Jobs Award".

Během finálového dne hlasovali o svých favoritech i všichni přítomní v publiku. Největší úspěch u nich sklidil projekt Hydrogreen, na druhém místě se umístil projekt bionické ruky a na třetím místě Sunflower project.

Mentorka Soutěže s FabLabem Martina Ondrová ocenila dva týmy, které ji přesvědčily svým odhodláním a průběžnoou prací na svých projektech. Jednalo se o studenty SŠTE Brno Olomoucká s projektem bionické ruky a studenty SŠ grafické Brno s EKO odkapávačem.

Gratulujeme všem zúčastněným a děkujeme za zatím nejvyrovnanější běh Soutěže s FabLabem!

Výsledné pořadí bylo v kategoriích Ceny poroty a Ceny publika následující:

GENIUS IDEA

SŠTE BRNO OLOMOUCKÁ | BIONICKÁ RUKA

BEST DESIGN

ISŠ SLAVKOV U BRNA | KOPÍROVACÍ FRÉZKA

TECHNICAL GURU

GYMNÁZIUM IVANČICE | SUNFLOWER PROJECT

POSITIVE IMPACT

GYMNÁZIUM IVANČICE | SUNFLOWER PROJECT

STEVE JOBS

EKO GYMNÁZIUM BRNO| HYDROGREEN

CENA PUBLIKA

1) EKO GYMNÁZIUM BRNO| HYDROGREEN

2) SŠTE BRNO OLOMOUCKÁ | BIONICKÁ RUKA

3)  GYMNÁZIUM IVANČICE | SUNFLOWER PROJECT

Bionická ruka

SŠTE Brno Olomoucká

EKO odkapávač
SŠ grafická Brno

Ruční kopírovací frézka
ISŠ Slavkov u Brna

Sunflower project
Gymnázium J.B. Ivančice

Hydrogreen
Eko Gymnázium Brno

Edukativní hra Včelí výzva
SPgŠ Boskovice

Infotainment do auta
VOŠ a SŠ Boskovice